Klasická kytara (nepřesně také španělská kytara nebo jen španělka) je drnkací strunný nástroj. Kromě klasické hudby se používá i ve folku.
V dnešní podobě existuje od 17. století, započteme-li jejího předchůdce - barokní kytaru.

PROČ PRÁVĚ KYTARA?
Důvodů se určitě najde mnoho. Zmiňme ty nejdůležitější:
Nezaměnitelné zvukové vlastnosti, např. barva tónu.
Všestranné využití. Kytaru je možné využít téměř ve všech hudebních žánrech (vážná hudba, folk, rock, jazz, blues, flamenco, hardcore, metal,...).
Relativně rychlé dosažení herních výsledků. Toto je samozřejmě velice individuální, záleží zejména na píli a talentu žáka. Mám teď na mysli drobné výsledky, které nás povzbudí a rozveselí. Např. zvládnutí jednoduchého doprovodu písně pomocí dvou akordů.
Možnost zpěvu při hře. Ne každý nástroj nám umožňuje zpěv během hry.
Snadná přenosnost. Kytara je poměrně lehká, dá se nosit v pouzdru na zádech.
Dobrá cenová dostupnost. Ve srovnání s ostatními nástroji patří mezi ty levnější. Alespoň co se týče poměru ceny a kvality.

Od kdy mohou žáci studovat hru na kytaru

Prakticky kdykoli, ale na ZUŠ je to možné nejdříve od 5 let.

Souborová hra
Navštěvovat souborovou hru je povinné od 3. ročníku, ale pokud je žák schopen a ochoten, může začít hrát v komorním nebo větším uskupením hned.

Pokud žák začne hrát na klasickou kytaru, neznamená to, že nemůže během studia začít hrát na el. kytaru, nebo baskytaru, ale vždy je vhodné začínat s klasickou kytarou.

Za poplatek je možné zapůjčit školní nástroj.

 

 

Doplňující informace od p.uč. Kolmanové:

Výběr kytary pro dítě
Naprosto chápu obavy rodičů: "Proč bych měl do kytary investovat větší množství peněz, když nevím, zda s tím synek/dcerka za rok nepraští, protože už ho to nebaví?"
Pokud vás trápí finanční stránka (asi ano, koho ne?), doporučuji zvolit kompromis: Vyvarujte se dojmu, že všechny kytary zní přibližně stejně a pro dítě nemá kvalitnější nástroj valný význam. Myslete na to, že pokud chcete dítě motivovat ke hře a sebezdokonalování, musí mít radost ze zvuku, barvy tónu. Jde v první řadě o samotný výsledek, kterým je píseň či skladba, kterou dítě zahraje, a ne o akordy, které už umí zmáčknout, rytmus, který umí zahrát, atp. Dítě, které je vybaveno hudebním sluchem, si velmi pravděpodobně vypěstuje odpor k tomuto nástroji, když se mu nebude líbit, jak zní, a to i přesto, že všechny jednotlivé kroky provede správně! Nejhorší je, když dítě hraje perfektně, ale nic z toho nemá, neboť kytara nestojí za nic. Rozhodně není pravda, že talentovaný hudebník zahraje na jakoukoli kytaru perfektně. Dejte Jágrovi brusle ze 40. let a uvidíte, jak bude hrát :-)


Bez čeho se neobejdu?
Obal na kytaru; pokud jste se rozhodli pro klasickou hru, pak také kytarovou stoličku pod nohu a stojan na noty.
Co se hodí? Ladička, zvlhčovač, trsátka, stojánek na noty, čistící a leštící přípravky na struny a povrch kytary, sada nových (rezervních) strun, naviják na struny
V relaci od 2500 - 5000 se dá sehnat nástroj, který je konstrukčně i zvukově přijatelný.

Hra na kytaru

Předmět vyučuje