Proč právě klarinet?
Klarinet je ze všech nástrojů nejpodobnější lidskému hlasu. Zvuk klarinetu dokáže vystihnout takřka každou náladu. Ať veselou či smutnou, cynickou, sarkastickou, hravou, žertovnou, romantickou, zasněnou. Žádný z dechových nástrojů nemá tak širokou paletu barev a nálad jako klarinet.

Kdy začít hrát na klarinet?
Kromě hudebních předpokladů je důležitá také fyzická konstituce, což bývá mezi 10. – 15. rokem věku. Není zde dána žádná pevná hranice (žák může začít hrát již od 7 či 8 let), záleží ale na dispozicích žáka (fyzické zdatnosti). Žáci často, předtím než začnou hrát na klarinet, hrají nebo hráli již na jiný nástroj (např. zobcová flétna, klavír, nebo i smyčcové nástroje), ale není to podmínkou. Porada s učitelem je nutná.

Kde se můžeme setkat s klarinetem?
Klarinet má široké využití v sólové i komorní hudbě (dua, tria, klarinetová kvarteta a spousta dalších seskupení), je standardní součástí komorních i symfonických orchestrů (klasických, filmových aj.) a hraje důležitou roli v mnoha hudebních žánrech jako klasická hudba, jazz (big bandy), dechovka, folk a další.


Něco málo o historii klarinetu
Klarinet se řadí mezi jednoplátkové dřevěné dechové nástroje. O hlavní rozvoj klarinetu v sólové i orchestrální hudbě se zasloužil zejména W. A. Mozart, jenž napsal pro tzv. basetový roh mnoho skladeb, které byly později interpretovány klarinetem.
Předchůdcem klarinetu je dechový nástroj chalumeau (z franc. calamus = rákos). Šlo o nástroj na principu píšťaly s plátkem. Pro chalumeau byly napsány v 18. stol. sólové skladby, které pro nedostatek hráčů na tento nástroj nahradily jiné nástroje, např. hoboj. Norimberský výrobce J. Ch. Denner krátce po r. 1700 přestavěl chalumeau na klarinet. Přidal dva otvory zakryté klapkami, čímž rozšířil rozsah nástroje. Přefouknutím bylo možné vytvořit další rejstřík zvaný CLARINO (odtud název klarinet), jež připomínalo zvuk barokní trubky - klariny. V 19. stol. zdokonalil klarinetista Böhm nástrojovou mechaniku, kterou používáme dodnes.

 

Hra na klarinet

Předmět vyučuje